A nyúl háziasításának évszázadai folyamán a nyúltenyésztéssel foglalkozó szakemberek számos változatot alakítottak ki, illetve véletlenszerűen jelentek meg fajták, mint mutáció.
Az az egyöntetű állatcsoport, amely meghatározott küllemi jelekkel rendelkezik, ezeket ivadékaikra nagy biztonsággal örökíti és kellően nagy létszámú ahhoz, hogy önmagában, tisztán tenyészthető legyen, a fajta elnevezést viseli a fajon belül.
Különböző szakírók szerint a nyúlfajták száma állandóan változó, hiszen az elismert fajtákon belül sok változat jött létre. Ezeket bizonyos országokban önálló fajtaként ismerik el, máshol csak fajtán belüli változatnak tartják.
A nyúlfajták megőrzésének és fenntartásának rendkívül nagy a jelentősége. Egyrészt, mert a kihalóban lévő, már nem tenyésztett fajtákat valahogy az utókorral is meg kell ismertetni, másrészt a fajtatiszta tenyésztésre is csak így van lehetőség. Nemzeti nyúlfajtánk, a Magyar óriás már kizárólag génbankban található meg.
A nyúlfajtákat több szempont alapján is csoportosíthatjuk
testnagyság szerint
a szőrzet minősége szerint
hasznosítási irány szerint
Testnagyság szerint ismerünk
óriástestű
közepes testű
kistestű
törpe fajtákat
A szőrzet minősége szerint
normál szőrű
hosszú szőrű
rövid szőrű
Hasznosítási irány szerint
hústermelő
kettős hasznosítású /hús-, és prémtermelő/
prémtermelő
gyapjútermelő és
sportfajtákat különíthetünk el
Számunkra, akik a nyuszit társállatként szeretik, sporttenyésztők által tenyésztett, testnagyság szerinti csoportosítás lehet a legérdekesebb. A bírálók ezeket a fajtákat sajátos, egyedi fajtastandard alapján értékelik.
Az óriás testű fajtákat az erőteljes csontozat és a hosszú test jellemzi. Testtömegük 5,5 kg fölötti.
A közepes testű fajták arányosabb testfelépítésűek, jobban izmoltak, finomabb csontozat és szőrzet jellemzi őket. Testtömegük 4,0-5,5 kg között van.
A kistestű és törpe fajták kimondottan a kedvtelésből tartott fajták közé tartoznak. A kistestű fajták 2,5-3,8 kg , a törpe fajták 0,7-2,0 kg közötti testtömegűek.
Kistestű Törpe
A rövid és a hosszú szőrű fajták értékelése
a szőrzet hosszúságára
minőségére
milyenségére
és egyéb más tulajdonságaira összpontosul
A legrövidebb szőrzettel a rex nyulak rendelkeznek, sűrű tömött bunda és kifejezetten finom testfelépítés jellemzi őket. Testtömegük 0,8-4,5 kg közötti.
A rókanyúlnak kizárólag sporttenyésztői szempontból van értéke, 2,5-4,5 kg testtömeg jellemzi.
A leghosszabb szőrű nyuszik az angórák, 2,5-4,5 kg közötti testtömegűek, a gyapjút és a testfelépítést külön standard szerint bírálják.